Pomarańcza – jakie ma właściwości zdrowotne?

Pomarańcza to owoc, który kojarzy się ze świętami. Zaś jego sok jest ceniony i uwielbiany przez ogromną liczbę osób w Polsce i na świecie. Sok ten jest bardzo orzeźwiający i pobudzający. Czy pomarańcze są zdrowe? Sok z pomarańczy – na co pomaga? Co zawiera pomarańcza? Jakie witaminy na pomarańcza? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Pomarańcze – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Czy pomarańcze są zdrowe? Jak się okazuje, pomarańcze właściwości posiadają lecznicze, ponieważ są źródłem wielu cennych wartości odżywcze. Ten słodkawokwaśny owoc może być spożywany na surowo, ale można go wykorzystać również na przetwory, a także wycisnąć z niego sok. Co ciekawe, ze skórki, ale i kwiatów oraz młodych pędów pomarańczy wykonuje się olejki eteryczne. Zaś kandyzowana skórka pomarańczowa stanowi doskonały dodatek do ciast i deserów.

Co zawiera pomarańcza?

Jakie witaminy ma pomarańcza? Pomarańcza właściwości zawdzięcza zawartości beta-karotenu, witaminy C oraz wody. Dzięki wodzie z organizmu wypłukiwane są toksyny, zaś witamina C stanowi bardzo cenny antyoksydant, który pozbywa się szkodliwych cząstek tlenu powstających z powodu: picia alkoholu, palenia papierosów, niewielkiej ilości snu czy stresu. Warto zauważyć, że pomarańcze czerwone posiadają także antocyjany.

Pomarańcze posiadają również witaminy z grupy B, kwas foliowy, a także potas. Zawierają także substancje, które mają działanie antynowotworowe i antybakteryjne. Pomarańcze są bogate także w błonnik pokarmowy i tym sposobem poprawiają przemianę materii. Wiele cennych wartości odżywczych znajduje się w skórce, dlatego powinno się spożywać jej białą część. Znajdują się w niej flawonoidy, a także związki polifenolowe (kwasy fenolowe i flawonoidy).

Ile witaminy C ma pomarańcza?

Zastanawiasz się, ile witaminy C ma pomarańcza? Zjedzenie jednego owocu w ciągu dnia, pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.

Czy sok z pomarańczy jest zdrowy?

Jak wspomniano wyżej, pomarańcze to bardzo zdrowe owoce. Jednak co z takim produktem jak sok z pomarańczy – na co pomaga? Jednak czy sok z pomarańczy jest zdrowy? Świeżo wyciskany sok posiada właściwości przeciwnowotworowe, dzięki zawartości flawonoidów (między innymi naryngeniny czy hesperydyny). Badania przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że regularne picie soku pomarańczowego zmniejsza ryzyko wystąpienia białaczki u dzieci i działa chemoprewencyjnie w przypadku: taka wątroby, jelita grubego i sutka. Należy jednak pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości soku pomarańczowego może mieć działanie toksyczne i może powodować hiperkaliemię, czyli zbyt wysoki poziom potasu we krwi. Na szkodliwe działanie soku z pomarańczy narażone są: osoby z nadciśnieniem, upośledzoną czynnością nerek, cukrzycy, a także dzieci.

Czy cukrzyk może jeść pomarańcze?

Czy cukrzyk może jeść pomarańcze? Cukrzycy powinni wybierać owoce z niskim indeksem glikemicznym, czyli takim, który nie przekracza IG 55. Pomarańcza posiada IG 42, więc jest to jak najbardziej dozwolony owoc. Ważna jest jednak ich ilość. Specjaliści zalecają, aby diabetycy spożywali maksymalnie jedną pomarańczę w ciągu dnia.

 

Artykuł sponsorowany

 

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. W ogóle cytrusy są ekstra smaczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *